Dzirdi, redzi un dzīvo!
Sirups.lv
08.12.2016 14:19
Uzzini, kā uzvesties dzelzceļa un vilciena tuvumā.

Nav nekā muļķīgāka, kā pakļaut sevi briesmām neuzmanības dēļ, jo sekas var būt smagas un ietekmēt visu tavu turpmāko dzīvi. 

2016. gada pirmajos 10 mēnešos Latvijā uz dzelzceļa reģistrēti 25 negadījumi, kuros 4 cilvēki guvuši traumas, bet bojā gājis 21 cilvēks. Skaitļi ir satraucoši un pamatā negadījumi notiek cilvēku neadekvātas savu spēju novērtēšanas dēļ. Ja vien cilvēki neuzvestos pārdroši dzelzceļa tuvumā, iespējams, statistika būtu daudz patīkamāka.

Riskēt un izrādīties

Tā nu tas ir – kad tu esi jauns un dulls, šķiet, ka ar tevi nekas nevar notikt. Izrādīties draugiem, nodemonstrēt, ka esi trakulis, taisīt selfijus ar tuvojošos vilcienu fonā pusaudzim liekas normāli. Tā ir iespēja saņemt vairāk like un sirsniņu pārgalvīgajam video vai skumjajai fotogrāfijai ar nosaukumu «Šodien esmu saskumusi». Bet neviens tavu draugu vai paziņu vērtējums sociālajos tīklos nav tavas dzīvības vērts. Ja tev šķiet, ka nekas slikts nevar notikt, padomā vēlreiz! Ir tik daudz iespējamo variantu, kas var noiet greizi, atrodoties dzelzceļa tuvumā.

* Piemēram, tev var paslīdēt kāja, kamēr tu centies tikt prom no sliedēm, un tu vari atsist galvu, nokļūt bezsamaņas stāvoklī. Vilciens ar savu lielo masu nevar uzreiz apstāties pat tad, ja mašīnists tevi ir ievērojis. Tādēļ neriskē un esi uzmanīgs sliežu tuvumā!

*Spēcīgs putenis un tumsa var apgrūtināt ne tikai iespēju saskatīt tuvojošos vilcienu, bet arī apsnigušās sliedes var kļūt bīstamas šķērsošanai, ja tās šķērsosi tam neparedzētās vietās. Šķērso sliedes tur, kur tas ir paredzēts un pārliecinies vairākkārtīgi, vai netuvojas vilciens! Tu vari nepareizi novērtēt situāciju, un vilciens, iespējams, var būt pārāk tuvu, lai no tā izvairītos.

* Tu vari nedzirdēt un neredzēt, kā tuvojas vilciens, ja esi koncentrējies uz īsziņu telefonā, spēlē spēlīti, čato ar draugiem sociālajos tīklos, klausies skaļu mūziku austiņās, runā pa telefonu vai liec jaunāko bildi instagram, tādējādi apdraudot savu dzīvību. Esi šeit un tagad – pievērs uzmanību, kur ej un kas tuvojas, it īpaši, ja šķērso dzelzceļa sliedes! Draugi nesaņems tavu ziņu un neieraudzīs tavu bildi, ja būsi pakļuvis zem vilciena!

Mūzika austiņās var novest līdz nelaimei

Šodien neviens nespēj iedomāties savu dzīvi bez telefona, kas faktiski netiek izlaists no rokām. Mums ir mācīts, ka, lai droši šķērsotu ielu, telefons būtu jāieliek kabatā, ko arī lielākā daļa no mums dara. Tomēr, kad runa ir par dzelzceļa šķērsošanu, atgriežas vecais niķis neskatīties ne pa labi, ne pa kreisi, jo šķiet, ka satiksme nav tik dzīva. Iespējams, tev šķiet, ka fiksē apkārt notiekošo, taču patiesībā, lūkojoties telefonā, tavas maņas pavājinās un uzmanība tiek novirzīta no drošas sliežu vai ceļu šķērsošanas. Ja arī neesi koncentrējies uz telefonā notiekošo, tu noteikti nevari iedomāties savu mājupceļu bez mūzikas. Tas nav nekas slikts, taču mūzika austiņās pilnīgi noteikti nomāc visus apkārtējos trokšņus, piemēram, tuvojošos vilcienu, tā brīdinošo signālu vai mašīnu aiz muguras.

Kā liecina Latvijas Dzelzceļa veiktā pētījuma rezultāti, tikai 34% jauniešu, kuri ikdienā klausās mūziku austiņās, tuvojoties dzelzceļa sliedēm, izņem austiņas, 15% nogriež mūziku klusāk, savukārt, absolūtais vairākums – 71%,tikai apstājas, lai pārliecinātos, ka netuvojas vilciens, taču turpina ierasto ceļu ar skaļu mūziku fonā.

«Šie ir visai satraucoši dati, jo jaunieši ir pārliecināti, ka pilnībā ievēro drošības noteikumus, diemžēl tā nav. Nepietiek tikai ar paskatīšanos pa labi un pa kreisi, pirms šķērso sliedes. Dzelzceļš ir paaugstinātas bīstamības zona, un, atrodoties tā tuvumā vai šķērsojot to, jābūt maksimāli uzmanīgam un nedrīkst klausīties mūziku austiņās, jo tā novērš uzmanību un apgrūtina dzirdamību. Piemēram, šķērsojot vairākus sliežu ceļus, ir situācijas, kad aiz tikko garām pabraukuša vilciena pretējā virzienā iet vēl viens, bet cilvēks, kurš klausās mūziku austiņās, to var nesadzirdēt, līdz ar to var notikt liela nelaime,» skaidro VAS Latvijas Dzelzceļš galvenais tehniskais inspektors Dainis Zvaners.

Savukārt mūsu veiktajā aptaujā, kurā piedalījās jaunieši vecumā no 15 līdz 18 gadiem, 96% atzina, ka zina par drošības pasākumiem, kādi jāievēro, atrodoties dzelzceļa tuvumā, taču tikai 64% šķērso dzelzceļu atļautajās vietās, 36% jauniešu to dara tur, kur viņiem ir ērtāk, lai ietaupītu laiku. Satraucoši, ka 72% no aptaujātajiem jauniešiem uzskata – viņi spēj izvērtēt situāciju un vienmēr šķērso sliedes, ja vilciens ir pietiekami tālu. Tikai 24% apstājas un pagaida, kamēr vilciens pabrauks garām.

Mūsdienās gandrīz katrs trešais jaunietis vecumā no 15 līdz 25 gadiem jeb 30% respondentu, ikdienā pārvietojoties, klausās mūziku austiņās. Šāda rīcība ievērojami apgrūtina spēju adekvāti uztvert apkārt notiekošo un novērtēt iespējamos riskus.

IEVĒRO!

* Pat ja netuvojas vilciens, pat ja tā ir vistukšākā dzelzceļa līnija visā Latvijā, ikreiz, kad to šķērso, apstājies, paraugies uz visām pusēm. Labāk trīsreiz pārliecināties, ka tuvumā patiešām nav draudu, nevis pēc tam nožēlot.

* Vietās, kur ir vairāk par vienu sliežu ceļu, aiz tikko garām pabraukuša vilciena pretējā virzienā var braukt cits. Vienmēr pārliecinies, ka sliedes ir tukšas un vilciens nav redzams un dzirdams.

* Sliedes ir atļauts šķērsot tikai tam paredzētajās vietās: pa pārbrauktuvēm, pārejām, tiltiem un tuneļiem. Labāk mērot piecas minūtes garāku, tomēr drošu ceļu, nekā riskēt ar savu dzīvību.

* Tuvojoties dzelzceļa pārbrauktuvei, stāvot uz perona vai ejot gar sliedēm, labāk izslēdz mūziku un telefonu ieliec kabatā. Tava dzīve neapstāsies, ja tieši tajā brīdi nenoklausīsies dziesmu, neizlasīsi īsziņu vai neiziesi kādu līmeni spēlītē, taču tā noteikti var negaidīti aprauties vai tikt smagi ietekmēta, ja būsi neuzmanīgs un pārgalvīgs.

Vēl vairāk padomus, kā šķērsot dzelzceļu, meklē šeit:

www.dzirdiredzidzivo.lv

 

Lasītāju viedokļi (0)

Pievieno savu viedokli

Nedēļas bilde
PLL aktrise Troiana Bellisario un viņas ilggadējais draugs Patriks J. Adams beidzot iestūrējuši laulības ostā!
Nedēļas citāts
"Viņi saka, ka, ja tu par vienu lietu sapņo vairāk nekā vienu reizi, tad tai ir lemts piepildīties"
- Dusošā skaistule
Šodienas gaviļnieks
Bū Bū Stjuarts21. janvāris, 1994 (24)
Emma Bantone21. janvāris, 1976 (42)
Maikls Telo21. janvāris, 1981 (37)
Aura Dione21. janvāris, 1985 (33)