Skaistums un veselība

Ādas audzējs – melanoma

 

melanoma.jpg"Ir vērts laikus domāt par savu veselību, par to, kādam ļaunumam tiek pakļauta āda un kādas sekas var rasties, ja par to nerūpējas," teic Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anita Ābelīte.

Ļaundabīgs ādas audzējs
Melanoma ir viens no ādas ļaundabīgo audzēju veidiem, kura attīstību ietekmē galvenokārt pārmērīgi saņemts ultravioletais starojums. Epidermas (ādas virsējais jeb ārējais slānis) apakšdaļā atrodas ādas šūnas – melanocīti. Tie satur pigmentu (melanīnu), kas piešķir ādai tās dabisko krāsu. Kad āda tiek pakļauta ultravioletā starojuma iedarbībai, melanocīti izdala vairāk pigmenta, un āda kļūst tumšāka. Un tieši tad, kad dabiskās vai mākslīgās saules ietekmē melanocīti tiek aktivizēti, mainās to ķīmiskā struktūra, līdz ar to palielinās risks ādas šūnās veidoties ļaundabīgā audzēja jeb melanomas šūnām.

Riska faktori
Galvenie melanomas riska faktori ir sauļošanās saules gaismā un uzturēšanās mākslīgajā ultravioletajā gaismā jeb solārijā. Pārmērīga sauļošanās un pat vienreiz iegūts apdegums var būt kā stimulators melanomas attīstībai. Protams, vairākkārt iegūts apdegums vēl vairāk palielina risku attīstīties melanomai. Svarīgi atcerēties, ka melanoma var attīstīties tikai kādu laiku pēc apdeguma rašanās, nevis uzreiz, un šis laiks var būt pat vairāki gadi. Riska grupā ir tie cilvēki, kuriem uz ķermeņa ir daudz dzimumzīmju. Ja to skaits ir 50 un vairāk, šiem cilvēkiem ir nepieciešams ārsta novērojums vienu reizi gadā. Riska grupā ir arī cilvēki ar gaišu ādas krāsu, rudiem vai blondiem mati, zilām vai zaļām acīm. Liela melanomas rašanās iespējamība ir tiem cilvēkiem, kuriem jau bijušas problēmas ar dzimumzīmēm, kā arī tad, ja ģimenē iepriekš novēroti saslimšanas gadījumi.

Kur rodas melanoma?
Melanoma var rasties jebkurā vietā uz ķermeņa, taču 2009. gada pētījumā, kas publicēts žurnālā American Academy of Dermatology, secināts, ka jauniem vīriešiem melanoma visbiežāk veidojas uz ķermeņa apvidū no pleciem līdz gurniem vai uz galvas un kakla. Jaunām sievietēm melanoma biežāk rodas uz kājām. Galva un kakls ir retākas lokalizācijas vietas.
Konsultējies ar ārstu, ja:
* pamani, ka standarta dzimumzīmei, kas tev uz ādas ir jau gadiem, pēkšņi mainījusies forma;
* pamani, ka dzimumzīmes diametrs ir lielāks par sešiem milimetriem;
* ja dzimumzīmei ir divas vai vairāk krāsas;
* ja dzimumzīmei ir neregulāras malas vai robežas;
* ja dzimumzīmei ir raksturīga nieze;
* ja dzimumzīme sulojas, asiņo vai ir čūlaina (kad virsējais šūnu slānis pārplīst, veidojas caurums un kļūst redzami zemākie audi);
* ir izveidojušās satelīta dzimumzīmes – jaunas dzimumzīmes, kas radušās apkārt jau esošai dzimumzīmei.

Melanomas ārstēšana

Ja pamani kādas no iepriekš minētajām dzimumzīmju pārmaiņām, nekavējoties dodies pie speciālista – dermatologa vai onkologa – uz konsultāciju. Ārsts veiks vispārēju ķermeņa apskati un dermaskopiju. Tā ir nesāpīga un nekaitīga procedūra, kuras laikā dzimumzīme tiek apskatīta ar speciālu ierīci, kas nodrošina divdesmitkārtīgu palielinājumu. Ja pēc dermaskopijas aizdomas par melanomu apstiprināsies, ārsts nosūtīs tevi uz Latvijas Onkoloģijas centru, kur tiks uzsākta ārstēšana atbilstoši ļaundabīgā audzēja stadijai un morfoloģiskajai struktūrai.
Neatkarīgi no slimības stadijas bojātie audi tiek izņemti ķirurģiski jeb izgriezti ar skalpeli. Pēc ķirurģiskās operācijas pacientam nosaka viroterapiju jeb melanomas imūnterapiju, kuras laikā samazinās risks melanomai atkārtoties. Atkarībā no infiltrācijas ādas slāņos izšķir V (piecus) melanomas līmeņus. Jo dziļāk ādā iespiežas melanomas šūnas, jo sliktāka dzīvildze. Ir četras melanomas pamatformas:

  • lentigo maligna,
  • virspusējā melanoma,
  • nodulārā (jeb mezglveida melanoma),
  • akrālā ļaundabīgā melanoma.
ZINĀŠANAI!

* Bieža karsēšanās pirtīs var būt riska faktors melanomas attīstībai, jo paaugstinās organisma temperatūra.
* Melanomas rašanās gadījumā nepasliktinās pašsajūta. Izmaiņas ir novērojamas tikai dzimumzīmei.
* Meitenēm zināšanai priekšdienām: ja grūtniecības laikā parādās kāds jauns veidojums uz ādas, noteikti jādodas pie ārsta, lai noteiktu, kas tas ir. Ja tā būs melanoma, neskatoties uz to, ka sieviete ir stāvoklī, veidojums būs jāizgriež.
* Ja cilvēkam ir konstatēta melanoma, sauļošanās ir aizliegta!
* Visiem pacientiem pēc melanomas izgriešanas ik pēc kāda laika visa mūža garumā jādodas pie ārsta uz apskati. Šī novērošana ir nepieciešama, lai novērstu melanomas atkārtotu rašanos.
* Lai neveidotos ļaundabīgas šūnas, atceries, ka nedrīkst spiest dzimumzīmi, nedrīkst raustīt no tās matiņus. Aizdomīgos apvidus nedrīkst skūt. Centies izvairīties no regulāras dzimumzīmju traumatizācijas. Rūpējies par savu veselību!


Linda Veržbicka
Foto: Bulls Press

Sīrups, 18.12.2009. - 27.12.2009.

Komentāri:
linda, 09.01.2010 13:39
Man ir daudz dzimumzīmju, ja es vasarā sauļojos, vienalga nepalieku tumšāka un man liekas, ka man arī ik palaikam parādās kāda jauna dzimumzīme. Man nevarētu būt tā melanoma.
(man ir 12 gadi)
topsis, 10.01.2010 18:10
Man arī ir ļoti daudz. Pa visu ķermeni, un man it kā nekas nekaiš. Man ar liekas, ka parādās jaunas. Uz solāriju, protams, neeju nekādā gadījumā. :)
ČIRKA, 11.01.2010 19:46
man arī ir samērā daudz dzimumzīmes bet nu es eju uz solāriju.. + man parādijās pēc solārija jauns takā tāds tumšāks pleķītis. ne dzimumzīme bet tads kaa pleķītis..
nezinu. :S
ČIRKA, 11.01.2010 19:47
p.s man ir 14 gadi.
Mazā, 11.01.2010 21:49
man arī :(
uz labās rokas saskaitāmas kādas 12 dzimumzīmītes! ;(
julija, 13.01.2010 18:09
Man ir daudz dzimumzīmes, un dažas no tām ir tā kā uz āru, un pie vienas nesen izveidojās tāda maza dzimumzīme. Un tās dzimumzīmes , kas ir uz āru ir apmēram seši un vairāk mm. Vai man varētu būt tā melanoma???
(man ir 12.gadi)
andie, 14.01.2010 18:33
Tāds pastūlbs jautājums šaubos ka tā ir melanoma tas pats kas ČIRKA tikai man tas pleķis ir baigi sen kadi 2cm liels neviendabigas formas un jā uz solāriju es neeju un neieteiktu čirkai iet uz solariju ar to pleķi labāk pie ārsta ja tev tas nesen parādijās
Sārukiņš, 15.01.2010 21:17
man nav parak daudz dzimumzimes varbut tikai dazas
fizz, 17.01.2010 20:39
man bija,vesalas divas.
bija operācija,nesāpīga u.t.t.
nebija nekas traks,
protams,nebija baigi patīkami,bet nuu...
+ man ir ļoti,ļoti daudz dzimumzīmes,tapēc nēesmu īsti pārliecināta vai man nav vēl kāda. ;DD

BET ES GRIBU IEDROŠINĀT,labāk aiziet pārbaudīties,nekā baiļoties un domāt "ir vai nav?" :)
mazaa, 07.02.2010 16:23
man nav adas audzjs betman ir sarkans deguns ko laies daru pie kosmetologa parak dargi mamma saka 20ls un man nav bet ka var tikt valaa no ta sarkana deguna???
Kristine, 04.08.2010 14:05
Sveiki!Man uz rokas bija neliela dzimumzīmīte, bet kkur pavasarī man viņa sāka suloties un pārauga pār jaunu!tAD UZKĀJAS Man arī ir, un sāka suloties un tagad takā krevelīte virsū! Ko darīt- nezinu, kādas ir jūsu domas, ka tas varētu būt!Paldies!
twilightkresla, 20.08.2010 09:26
MAN IR BĀLA ĀDA,RUDI MATI UN ZAĻAS ACIS(OMG..IAM SO DEAD)
UN TIKO UZ ROKAS PAMANIJU AIZDOMĪGU DZIMUMZĪMĪTI...UN MANAI MĀSAI IR KAUT KAS LIELS UZ KĀJAS...
Maijs, 31.10.2010 19:39
Meitenes vai melanoma varētu veidoties no tā ka man krūšturis ir aiztaisīts un man tieši ir virsū dzimumzīmei,vienreiz paskatiijos un lkm tur ir krevele,un tagad es cenšos krūšturi visulaiku pavilkt uz leju jo viņš uzraujas augšā un parauj nedaudz to dzimumzīmi un tpc jau arii ir taa krevele,vai man ir pamats bailēm?:(P.S.man taa dzimumzīme ir labajā sanā)
linija, 21.11.2010 00:02
man uz gandrīz visas pieres un muguras.:(

 
Ielade video

Video faila izmēram jābūt mazākam par 5 MB.
Ielade video

Talantu konkurss!