Gribu būt režisors

Spotlight.lv
11.05.2015 17:48
Kādi ir režisora darba pienākumi?

Žurnāls Sīrups kopā ar Young Media Sharks turpina izzinošu rakstu sēriju par plašsaziņas līdzekļiem, komunikāciju un ar to saistītajiem arodiem. Šoreiz vairāk uzzināsim par režisoriem – kādi ir viņu darba pienākumi?

Kas ir režisors?

Vai tev ir daudz ideju? Vai tu gribi pavadīt dzīvi radoši? Tevi interesē kino, teātris, koncerti un cita veida sarīkojumi? Nav noslēpums, ka tos veido daudzu jomu pārstāvji: producenti, režisori, fotogrāfi, žurnālisti un citi. Režisors ir radošākā persona filmas, izrādes vai raidījuma tapšanā. Tieši režisors ir tas, kurš izvēlas nepieciešamos aktierus un pārējo personālu, vada visu iestudēšanas vai filmēšanas procesu un īsteno savas idejas. Tomēr būt režisoram nav tik viegli, kā izklausās. Nepavisam. Visnopietnākais darbs režisoram jāveic sagatavošanās procesa laikā – kārtīgi jāizprot darba tēma un ideja, tāpēc jāiepazīstas ar papildu materiāliem: jālasa literatūra, jāskatās filmas vai videomateriāli un jākonsultējas ar attiecīgās jomas speciālistiem.

Ko dara režisors?

Ir grūti nosaukt visus režisora pienākumus, jo iestudējuma tapšanas vai filmēšanas procesā tie ir ļoti daudzveidīgi. Viņš dod norādījumus aktieriem, raugās, lai to tēlojums atbilstu viņa iecerēm, seko līdzi, vai tiek ievērots lugas teksts. Režisors sadarbojas ar visu personālu (scenogrāfiem, komponistiem, horeogrāfiem, mūziķiem, diriģentiem, skaņu operatoriem utt.), lai iegūtu vēlamo rezultātu.

Režisori darbojas arī lielu pasākumu, piemēram, Dziesmu un deju svētku, veidošanā: izstrādā ideju un tēlu, nosaka kolektīvu uzstāšanās secību, sniedz norādījumus par noformējumu, dalībnieku atrašanās vietu un kustībām.

Kā kļūt par režisoru?

Ja tevi interesē režija un arī tu vēlies kļūt par režisoru, īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā kultūras un mākslas vēsture, tēlotājmāksla, latviešu valoda, literatūra, psiholoģija, socioloģija, vēsture un svešvalodas. Skaties filmas, lasi literatūru (arī svešvalodās), apmeklē teātra izrādes, lasi recenzijas un centies tās rakstīt pats. Pēc vidējās izglītības iegūšanas režiju vari mācīties Kultūras akadēmijā bakalaura programmā Dramatiskā teātra režijas māksla vai Audiovizuālā māksla, RISEBA bakalaura programmā Audiovizuālā mediju māksla, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā bakalaura programmā Mūzika un skatuves māksla, Alberta koledžā studiju programmā Izklaides industrijas vadība un producēšana un Ekonomikas un kultūras augstskolā bakalaura studiju programmā Kultūras vadība, Baltijas Filmu un mediju skolā Tallinā, Londonas Filmu skolā un citur.

Pasaules līmeņa režisora Stīvena Spīlberga un mūsu režisoru atziņas:

«Kad biju bērns, man nepatika sadarboties. Es biju boss un ar kameru rokās dresēju savus draugus. Kā pieaugušais varu teikt, ka kino ir spēja novērtēt talantīgus cilvēkus sev apkārt, zinot, ka nevienu filmu jūs nevarat uzņemt viens pats.»

Stīvens Spīlbergs,

ASV režisors, ieguvis Oskara balvu par labāko režiju filmām Šindlera saraksts un Glābjot Ienaidnieku Raienu.

«Režisors ir iedvesmotājs un sajūtu sakārtotājs, kas, izmantojot citu cilvēku talantus, savu vīziju un ideju spēj pārvērst redzamā rezultātā. Un, protams, cer, ka šis rezultāts sakrīt ar sākotnējo ideju un ļauj skatītājam izdzīvot jaunas izjūtas un pieredzes.»

Dz. Dreibergs,

viens no raidījuma TE režisoriem, patlaban strādā pie pilnmetrāžas filmas Dvēseļu putenis

«Režisors ir savas dzīves kaskadieris. Ir jāriskē, lai dabūtu sajūtu, ka kaut kas notiek pa īstam!»

Reinis Spaile,

Carnival Youth videoklipu režisors, ieguvis balvu par labāko režiju un labāko filmu Lielā Kristapa studentu filmu kategorijā

«Dokumentālajā kino režisors bieži vien ir filmdaris. Tas nozīmē, ka režisors aizstāj visu filmēšanas grupu. Režisors filmas varoņus pieradina pie sevis un kameras. Veidojas attiecības, kas bieži vien ir dziļi intīmas. Šā iemesla dēļ nav iespējama filmēšanas grupas līdzdalība. Filmdaris, manuprāt, visprecīzāk paskaidro dokumentālā kino režisora būtību.»

Ivars Zviedris,

dokumentālā kino režisors, Lielā Kristapa laureāts par režiju filmām Bēgums un Dokumentālists

«Katrā profesijā var atrast ko interesantu. Man nešķiet, ka režisora profesija ir īpašāka par citām, ja nu vienīgi ir iespēja modelēt dažādas dzīves, pasaules uztveres un laiku. Režisora uzdevums ir veidot tēlu sistēmu, konkrētu tēlu attiecību modeļus izrādes vai filmas stilistikas ietvaros. Viņš atbild par filmas vai izrādes satura un formas vienotību. Veidojot iluzoru pasauli, režisora uzdevums ir aizraut skatītāju ar tās patiesumu. Stila un formas meistaram jāprot pārliecinoši vadīt savu radošo komandu, lai panāktu skatītājam saistošu rezultātu. Varu tikai piebilst, ka tā noteikti nav viegla profesija un prasa psiholoģijas un aktieru vadības zināšanas, kā arī analītisko un vizuāli konstruktīvo domāšanu.»

Ilona Brūvere,

autore, režisore, producente, žurnāliste un tulkotāja, nacionālās kino balvas Lielais Kristaps 2012 ieguvēja par izrāžu ciklu Dāmu paradīze

Lasi un mācies ārpus skolas:

  • kompozīciju
  • krāsu mācība
  • tēlu psiholoģiju
  • radošā procesa psiholoģiju
  • semantiku un semiotiku
  • pamatprincipus darbam komandā
  • video estētiku
  • audiovizuālo tehnoloģiju pamatus
  • apgaismošanas principus
  • svešvalodas

 

Young Media Sharks feisbukā: facebook.com/YoungMediaSharks

 

Izmantotie avoti :

darilatvijai.lv, visc.gov.lv, brainyquote.com

Pievieno savu viedokli

Nedēļas bilde
PLL aktrise Troiana Bellisario un viņas ilggadējais draugs Patriks J. Adams beidzot iestūrējuši laulības ostā!
Nedēļas citāts
"Viņi saka, ka, ja tu par vienu lietu sapņo vairāk nekā vienu reizi, tad tai ir lemts piepildīties"
- Dusošā skaistule
Šodienas gaviļnieks
Bū Bū Stjuarts21. janvāris, 1994 (24)
Emma Bantone21. janvāris, 1976 (42)
Maikls Telo21. janvāris, 1981 (37)
Aura Dione21. janvāris, 1985 (33)